Bolesti chrbta pri práci v kancelárii

Ako predísť bolesti chrbtaBolesti chrbta pri práci v kancelárii

Bolesti chrbta obyčajne súvesejú s našou pozíciou tela, alebo s jeho držaním. Najviac problémov súvisí s nesprávnou posteľou v noci, alebo s prácou cez deň. Aj tá najlepšia pozícia pri sedení začne byť nepohodlná keď v nej zostávate príliš dlho. Ak pracujete posediačky, približne každých 30 minút sa postavte, prejdite sa po miestnosti, alebo sa aspoň natiahnite. Ak nechcete chodiť na masáže urobte aspoň toto: Dvakrát, alebo trikrát denne sa pokúste vykonávať cvičenia, ktoré Vám popíšem nižšie. Tieto cvičenia Vám pomôžu uvoľniť napätie v chrbte a predísť bolestiam chrbta. Snažte sa sedieť vzpriamene so zasunutou bradou a kostrčou, cvičte pomaly a pritom normálne dýchajte.

1. Vodorovné pretiahnutie rúk

Odsuňte stoličku ďalej od stola, aby ste mali na pretiahnutie dostatok miesta. Zľahka spojte ruky do výšky ramien. Nadýchnite sa a ruky dôkladne vytlačte za súčastného vytočenia dlaní von. Vydýchnite a spustite ruky nadol. Opakujte to trikrát alebo štyrikrát. Ak budete tento cvik opakovať častejšie bolesti chrbta nemajú šancu.

2. Vertikálne pretiahnutie rúk

Zdvihnite ruky nad hlavu a pritom položte chrbát jednej ruky na dlaň druhej ruky. Ruky majte pohodlne pokrčené. Pomaly sa nakláňajte vpravo, až ucítite mierne napätie na ľavej strane. Vráťte sa do stredu a cvik opakujte na ľavú stranu. Vykonajte tri alebo štyri úklony do každej strany. Tento cvik má asi najlepšie výsledky v boji priti bolestiam chrbta.

3. Predklon

Presadnite si ku kraju sedadla. Spevnite brušné svalstvo a skloňte hlavu. Pomaly sa ohýbajte dopredu a počínajúc spodnou časťou krku skláňajte chrbticu smerom nadol. Ruky nechajte voľne visieť. Chvíľku v tejto polohe zostaňte a potom sa pomaly, počínajúcspodným koncom chrbtice, narovnávajte. Nakoniec zdvihnite hlavu.

4. Bočná rotácia proti bolestiam chrbta

Seďte na celej ploche sedadla. Napnite brušné svaly, pomaly sa otáčajte vľavo a obe ruky položte na operadlo. Ruky použite ako páky, ktorá prispeje k pretáčaniu. Dbajte na to, aby ste rotáciu nevykonávali násilne. Niekoľko sekúnd vydržte v tejto polohe. Vráťte sa do stredu a vykonajte cvik na druhú stranu. Opakujte aspoň dvakrát. Pri správnom cvičení môžete pocítiť miernu bolesť chrbta.

5. Priťahovanie kolien k hrudi

Napnite brušné svaly a zdvihnite pravé koleno. Oboma rukami hore zľahka uchopte predkolenie nohy a pomaly priťahujte k telu. Vydržte chvíľu v tejto polohe a vráťte sa do východzej polohy s nohami na zemi. Vymeňte nohy a cviky na chrbát opakujte na každú stranu dva až trikrát.

6. Kolísanie panvy

Pritiahnite si stoličku k stolu. Vytočte sedacie kosti smerom dozadu, takže sa oblúk vašej bedrovej chrbtice zväčší. Potom chrbát spredu sploštite a preklopte panvu dopredu. Tento kolísavý pohyb vykonajte viackrát za sebou. Tento cvik na chrbát môžete vykonávať takmer nepozorovane kedykoľvek počas dňa.

 

Ak aj napriek tomu, že denne cvičíte a bolesti chrbta nepomáhajú zavolajte mi a objednajte sa na masáž pri bolesti chrbta.

Zdroj: Príručka – Chrbát, kĺby a všetko čo vás bolí.

 

 

About Author: Soňa Pomothyová

Comments are closed.